ERKEN ERGEN DÖNEMİNDE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE

Başlıklar

Açıklamalar

Proje Sahibi
MALTEPE KAYMAKAMLIĞI
Proje Paydaşları İstanbul Çocukları Vakfı, Maltepe Üniversitesi Sokakta Yaşayan ve Çalışan Çocuklar Deneği, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi Spor A.Ş. Maltepe Tesisi, Gençlik ve Spor Maltepe İlçe Müdürlüğü
Projeye Katkımız
40.000,00 TL
Proje İştirakçileri
Madde Bağımlılığı risk grubunda olduğu belirlenen 14-15 yaş grubundaki çocuklar.
Proje Amacı Risk grubundaki çocukları madde bağımlılığına sevk eden ana nedenlerden biri olarak görülen “güvenli bağlanma eksikliğini” gidermek için üniversitedeki gençlerle küçük kardeşleri arasında bir kran danışmanlığı sistemi geliştirmek, Risk grubundaki çocuklar için alternatif spor dallarında (okçuluk, hentbol, atletizm, tenis) faaliyet gösterecek bir spor kulübü kurarak, çocukların bedensel gelişimini ve sosyal aidiyet hislerini kuvvetlendirmek.
Proje Son Durumu Çoklu veri kaynaklarından yararlanarak ailesinde madde bağımlısı bulunan, okulda tütün ya da alkol madde kullanımından dolayı disiplin işlemi görmüş veya okul rehberlik servisleri tarafından madde bağımlılığı risk grubunda olduğu rapor edilmiş 55 çocuk tespit edilmiştir.
Proje kapsamında kurulacak “Maltepe Gençler Birliği Spor Kulübü”nün logosunun belirlenmesi ilçemizdeki 31 ortaokulda “Logo Tasarım Yarışması” düzenlenmiştir. Kurulacak kulübün ve yarışmanın tanıtımı için 500 adet afiş basılarak okullara asılmıştır.
Proje ortaklarından birer temsilci, beden eğitimi öğretmenleri ve akademisyenlerin katılımıyla 10 ortaokulda 4 branşta (okçuluk, tenis, güreş, hentbol) gerçekleştirilecek kulüp alt-yapı seçmelerinin programı hazırlanmıştır.